Koerad on meie pereliikmed, kes usaldavad meid oma turvalisuse tagamisel. Paljud igapäevased tegevused ja esemed, mis meile tunduvad süütud, võivad osutuda koertele äärmiselt ohtlikeks. Uued koeraomanikud ei pruugi teadagi, kui palju varjatud ohte nende lemmikut igapäevaselt ümbritseb – alates ebasobivatest mänguasjadest kuni toitudeni, mis võivad olla koertele mürgised. Selles artiklis anname sulle põhjaliku ülevaate, kuidas hoida oma koera turvaliselt ja vältida võimalikke terviseohte.
Ohtlikud mänguasjad: miks nöörmänguasjad võivad olla koertele eluohtlikud?
Nööridest tehtud mänguasjad näevad küll stiilsed välja, aga on koerale üllatavalt ohtlikud. Mänguasja esteetilise väljanägemise hindamise asemel on sinu lemmiku jaoks palju põnevamaks tegevuseks nööripatsi lahti harutamine ja nööride nätsutamine. Iseenesestmõistetavalt ei jõua kõik neist tagasi elutoa parketile ning osa neist lõpetab hoopis koera seedetraktis. Kui allaneelatud šampusekork või kivi läbib üldiselt koera kõhu suuremat kahju korda saatmata, kipuvad nöörid tegema paksu pahandust. Koera organism proovib nööriussi sooltes edasi liigutada ning takerdudes põhjustab see Sinu koerale väljakannatamatut valu. Heal juhul lõppeb see mitmetuhane euro suuruse loomaarsti arvega, halvemal juhul palju kurvemalt. Seetõttu proovi mänguasju valides kindlasti vältida selliseid tooteid, millest koer võiks niite või nööre lahti harutada. Tugevast köiest tehtud mänguasjad on reeglina ohutud, aga kindlasti jälgi nende seisukorda. Kui lemmik on mänguasjale juba karmimalt koha kätte näidanud ja otsad on narmendama hakanud, tasuks mänguasi välja vahetada.
Miks nöörmänguasjad on ohtlikud?
- Koerad närivad ja rebivad nööre, mis võivad sattuda seedetrakti.
- Soolestikku jõudes võivad nöörid takerduda ja põhjustada tugevat valu.
- Rasketel juhtudel võib vaja minna kirurgilist sekkumist.

Kuidas vältida?
- Väldi pehmetest ja lahtiste niitidega nöörimänguasju.
- Vali tugevast materjalist närimismänguasjad, mida koer ei saa kergesti tükkideks närida.
- Kui mänguasi hakkab lagunema, viska see kohe ära.
Nahast kondid: miks vältida "plastikkonte"?
Tead neid valgeid või värvilisi “konte”, mis poest ostes meenutavad plastikut ja pärast koera suust läbi käimist toorest koogitainast? Küllap sa aga ei teadnud, kuidas neid tehakse. Selle plastikkondi põhiliseks koostisosaks on tegelikult kõrgtöödeldud loomanahk. Et loomanahk muutuks kõvaks ja plastiliseks, töödeldakse seda kemikaalidega. Seejärel lisatakse värvi-, lõhna- ja maitseained, mis peaksid selle plastikutüki lemmikule meeldivaks tegema. Tasub küll mainida, et kuna enamike supermarketite uksel on punase ristiga koerapilt, usaldavad meie lemmikud poeskäigu ajal omaniku head maitset ning seetõttu on need lõhnad ja värvid pigem suunatud viimasele. Soovitan järgmine kord natuke põhjalikumalt nende kondilaadsete toodete etiketti süveneda ning pigem otsustada päris kontide kasuks.

Nahast kondid on ohtlikud, sest:
- Need on töödeldud kemikaalidega, mis võivad olla koerale mürgised.
- Neid on raske seedida ja need võivad põhjustada seedeprobleeme.
- Koer võib alla neelata suuri tükke, mis võivad seedekulglas ummistuse tekitada.
- Mõned koerad võivad nahast närimiskontidele olla allergilised.
Koera kõht ei ole prügikast - millised toidud on koertele mürgised?
Kuigi koerad ning nende maitsemeeled on erinevad, siis veidike üldistades on siiski enamus koeri nõus sööma kõike, mis nende teele ette satub või mida peremees pakub. Kuigi tihtipeale tundub väga ahvatlev ja säästlik koerale sisse sööta kõik, mis enda toidulaualt üle jääb, peaksid siiski meeles pidama, et koera kõht ei ole prügikast. Koer on loom ning tema organism on inimese omast erinev. See tähendab, et toidud, mis on sinu jaoks tipptasemel gurmee, võivad koera tervise tõsiselt ohtu seada. Toome sinuni listi toitudest, mis võivad koerale põhjustada ränga terviserikke.

Kondid
Kondid võivad põhjustada lämbumist, soolevigastusi või kahjustada koera hambaid. Eriti tähelepanelik peaks olema, et koer ei sööks pisikesi konte (näiteks kanakonte).

kohv
Kohvi ning šokolaad on mõlemad stimulandid. Kohvimürgistus on väga sarnane šokolaadi mürgistusele. Võib esineda oksendamist, kõhulahtisust, hüperaktiivust ning krampe.

piim
Koera organism ei tooda vajalikus koguses ensüümi nimega laktaas, et töödelda piimas sisalduvat laktoosi. Piimatoodete andmine koerale võib põhjustada koerale kõhulahtisust.

alkohol
Alkoholimürgitus koertel on samasugune nagu inimestelgi, põhjustades oksendamist, hingamisraskusi, koomat ning äärmuslikel juhtudel isegi surma. Mõned koerad on eriti alkoholilembelised ning peame hoolikalt oma kokteiliklaasil või õllepudelil silma peal hoidma!

Sibul ja küüslauk
Tegemist on koerale väga mürgise toiduainega. Šokolaadis leiduv stimulant – teobromiin – on koerale surmavalt ohtlik. Teobromiini sattumisel koera kehasse võib see kahjustada soolestikku, südant, kesknärvisüsteemi ja neere. Teobromiini toime ilmneb 4 kuni 24 tundi peale aine manustamist.

viinamarjad
Viinamarjad ja rosinad võivad põhjustada koertel rasket neerukahjustust. Isegi üks rosin võib olla koerale fataalne.

šokolaad
Võivad põhjustada kõhu – ning sooletsiku ärritust ja välja viia punavereliblede kahjustuse ning aneemiani. Sibulate ohtlik toime avaldub alles päevi hiljem manustamisest. Silmas tuleb pidada, et koertele on isegi väike kogust sibulat kahjulik, olenemata, kuidas seda on valmistatud.
Su koer ei ole kaskadöör. Koerte liigeste tervis - miks vältida kõrgeid hüppeid?
Kõrgelt kukkumised ja hüppamised on koerale iseenesestmõistetavalt ohtlikud. Küll aga kipuvad omanikud alahindama, milline on lemmiku jaoks ohutu kõrgus. Näiteks, mõnel õnnelikul koeral on lubatud aega veeta diivanil, toolil või voodis, kust igapäevane allahüppamine võib pikema perioodi jooksul põhjustada liigesehaiguseid.
Kõrgushüpped on eriti ohtlikud just kutsikaeas, mil koera liigesed ei ole veel lõplikult välja arenenud. Erinevad uuringud näitavad, et koguni 65% koertest põeb elu jooksul artriiti ning seetõttu ei ole (väike) ettevaatlikkus liiast.
Ülekaal on üks peamisi liigeseprobleemide põhjustajaid. Kui koer kaalub liiga palju, langeb tema liigestele suurem koormus, mis võib viia liigeste kulumiseni ja artriidini. Toida oma koera tasakaalustatud ja toitaineterikka toiduga ning paku talle piisavalt mõõdukat liikumist. Kui su koer on altid liigeseprobleemidele või on juba hakanud näitama liigesejäikuse märke, kaalu toidulisandite, näiteks glükoosamiini ja kondroitiini, lisamist tema toidule. Need aitavad liigeseid tugevdada ja vähendada põletikku.
Hüppamine diivanilt või voodilt alla
Paljud koerad armastavad hüpata peremehe või perenaise juurde voodisse või diivanile. Kui see juhtub regulaarselt ja koer peab sealt maha hüppama, võivad liigesed ja selgroog aja jooksul kahjustuda. Eriti ohustatud on väiksemad tõud, näiteks Chihuahua, Yorkshire’i terjer ja Mops, kellel on loomupäraselt hapramad liigesed. Ka suuremad koerad võivad pikema aja jooksul välja arendada liigeseprobleeme, kui nad pidevalt kõrgelt hüppavad.
Kui su koer magab voodis või diivanil, kaalu madala koeratrepi või kaldtee kasutamist, mis võimaldab tal turvaliselt alla tulla ilma liigeseid koormamata. See on eriti kasulik vanematele koertele ja väikestele tõugudele.
Kõrgelt kukkumised ja õnnetusjuhtumid
Kui koer kaotab tasakaalu ja kukub kõrgelt maha, võib ta saada tõsiseid vigastusi, sealhulgas luumurde ja nihestusi. Kui koerale meeldib näiteks aknalaual või laual istuda, tuleks olla ettevaatlik ja võimalusel piirata ligipääsu sellistele ohtlikele kohtadele.
Kutsikate arenevad liigesed
Noored koerad, eriti suurt tõugu kutsikad, vajavad erilist tähelepanu. Kuna nende liigesed pole veel täielikult välja arenenud, võib liiga suur koormus, näiteks järsud hüpped ja liigne jooksmine kõval pinnal, tekitada liigeseprobleeme juba varases eas. See võib viia hilisemas elus tõsiste tervisemuredeni, näiteks osteoartriidi ja liigesevalu tekkeni.
Noored koerad armastavad mängida ja joosta, kuid liigne treening või kõrgetelt kohtadelt hüppamine võib põhjustada liigeseprobleeme. Mängi koeraga pigem maapinnal ja väldi tegevusi, mis nõuavad järske hüppeid, näiteks frisbee püüdmist õhus.
Ohtlikud tegevused:
- Diivanilt või voodilt alla hüppamine võib pikema aja jooksul kahjustada liigeseid.
- Kõrgelt kukkumised võivad põhjustada luumurde või nihestusi.
- Kutsikate liigesed ei ole täielikult arenenud ning järsud hüpped võivad põhjustada püsivaid probleeme.

Mida teha?
- Aita koeral turvaliselt kõrgematelt pindadelt maha tulla.
- Väldi järske hüppeid, eriti kutsikaeas.
- Jälgi koera kaalu – ülekaal koormab liigeseid ja võib põhjustada artriiti.
- Toeta liigeste tervist õigete toidulisanditega
Lisaks toidule ja mänguasjadele on ka mitmeid teisi aspekte, mida peaksid arvesse võtma oma koera turvalisuse tagamiseks:

Turvaline jalutusvarustus
Kasuta kvaliteetseid ja vastupidavaid jalutusrihmu ning kaelarihmu, mis on koera suurusele ja vajadustele sobivad. Õigesti valitud varustus aitab vältida ootamatuid õnnetusi ja vigastusi jalutuskäikude ajal.

Ohtlikud taimed
Paljud levinud toataimed, nagu liiliad, difenbahhia, asalea ja krookus, võivad olla koertele mürgised. Uuri enne uue taime ostmist, kas see on koerasõbralik.

Õiged suukorvid
Kui su koer vajab suukorvi, veendu, et see oleks hingav ja mugav.

Autoreisid
Autosõitude ajal kasuta spetsiaalseid turvarihmu või transpordipuure, et hoida oma koer turvaliselt paigal ja vältida vigastusi õnnetuse korral.
Koera eest hoolitsemine on suur vastutus, mis nõuab igapäevast tähelepanu ja teadlikkust erinevatest ohtudest. Lisaks õigele toitumisele ja piisavale liikumisele tuleks vältida ohtlikke tegevusi, mis võivad koera liigeseid ja üldist tervist kahjustada. Väldi liiga kõrgeid hüppeid, kasuta vajadusel turvavarustust ja pööra tähelepanu oma koera kaalu ning liigeste tervisele. Nii tagad oma lemmikule pika ja õnneliku elu!